manisada-karni-yarik-tepe

Manisa`da Karnı Yarık Tepe

Salihli-Akhisar asfaltının hemen kuzeyinde, Gölmarmara Gölünün 2 Km. güneyinde anakaya kireçtaşı kütle üzerine yığılmış tümülüs yığını 50 M. yükseklikte, 200 çapındarır. Antik Antik kaynaklarda sıkça bahsedilen tümülüs LYDİA Krallarından Gyges’ a aittir. 1963-1966 yılları arasında Sart-Amerikan heyetince arkeolojik kazılar yapılmıştır.

 GygesTümülüsünde yapılan arkeolojik kazılarda bugüne kadar mezar odası bulunmamış, ancak Tümülüs merkezlerinden 44 M. uzaklıktayaklaşık 90 M. çapında Krepe duvarınn bitirilmemiş olduğu tespit edilmiştir.

 Kireç taşından yapılmış bu duvarın taşları üzerinde bazı mongramlardan 25harf okunmuş bunların bazılarında  Gugu şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Kral Gyges’in adına ait olabileceği üzerinde duran bilim adamları bu monogramlara izafeten bu Tümülüsün Lydia Krallarından Gyges’e aittir demişlerdir. Tümülüs yığması içinde arkeolojik kazılar ile büyük bir madenci tüneli ile mezar odası aranmıştır. Bu çalışmalar arasında M.S.II.YY’a tarihlenen bazı Roma Çanak-Çömleğine ait parçalar bulunduğu görülmüş ve bir çok antik soygun tüneli tespit edilmiştir.

 Karnı Yarık Tepe`yi 360o sanki oradaymış gibi görmek için TIKLAYIN

Kaynak: http://manisafx.mekan360.com/haberler_4145,2,0-manisa-tum-haberler-manisa-da-karni-yarik-tepe.html?#detay

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir